Autotransplantace zubu

Jako jedna z mála pracovišt provádíme autotransplantaci zubu. Jde o poměrně málo známý zákrok, při němž stomatolog transplantuje na chybějící místo v ústech vlastní zdravý zub. Transplantace zubu může účinně nahradit implantaci umělé náhrady. Jde o metodu vhodnou například v situacích, kdy si dítě vyrazí zub při sportu nebo při úrazu kdy zub samotný není poškozený. Obvykle se mohou přenášet i nepotřebné třetí moláry. Přirostlý vlastní zub je na rozdíl od implantologického řešení trvalejší a odolnější. Transplantovaný zub pak zprostředkuje klientovi při kousání důležité tlakové vjemy, tvar korunky u dásně je přirozenější a spojení dásně a krčku zubu je těsnější. Velkou výhodou je i fakt, že jde o tělu vlastní materiál, a tak můžeme vyloučit jakoukoliv imunitní reakci organismu.
Transplantace zubu je ambulantní zákrok, který se provádí v lokální anestezii. Proces vybavení třetího moláru a následná transplantace probíhá při jednom ošetření. Buňky na povrchu kořene zubu zůstanou živé jen několik desítek minut a jejich vitalita je podmínkou pro úspěšné provedení celého výkonu.

Implantologie

V dnešní době se stomatochirurgie čím dál tím více zabývá i zaváděním zubních implantátů a s tím souvisejících výkonů, jako je sinus-lift, řízená kostní regenerace a transplantace autologní kosti či měkkých tkání. Zákroky se provádějí v místním umrtvení s důkladnou premedikací léky proti bolesti a otoku. Mnoho zákroků kryjeme z preventivních důvodů antibiotiky. Pro větší komfort pacienta je možné doplnit premedikaci i léky, po kterých prospí v lehkém spánku většinu zákroku a nemusí se tak stresovat s nepříjemnými pocity a zvuky.
Podstatou léčby zubním implantátem je náhrada kořene chybějícího zubu titanovým šroubem zavedeným do kosti čelisti (tzv. šroubové implantáty). Šroubový implantát nahrazuje chybějící kořen.
Příčinou ztráty jednoho zubu v postranním úseku bývá nejčastěji prasklina zubu nebo selhávajíc endodontické ošetření. Cílem bývá především funkční náhrada ztraceného zubu.
Příčinou ztráty jednoho zubu v estetickém úseku bývá nejčastěji úraz nebo selhávající endodontické ošetření. Cílem ošetření je nahradit nejen zub, ale i ztracenou kost a měkké tkáně tak, aby rekonstrukce byla nejen funkční, ale aby také vypadala co nejpřirozeněji. Proto nejčastěji volíme postup tzv. časné implantace.
Pomocí implantátů lze řešit situaci, kdy v postranním úseku chybí více zubů. Např. mezeru tří zubů můžeme řešit zavedením dvou implantátů a zhotovením tříčlenného můstku. Rozsah může být i větší a při dostatečném množství implantátů lze takto nahradit zuby i ve zcela bezzubé čelisti.
Běžným, avšak většinou nevyhovujícím způsobem ošetření bezzubé čelisti, je zhotovení obyčejné pryskyřičné celkové snímatelné náhrady. Takové řešení ovšem často přináší mnoho problémů, jako je značná nestabilita náhrady při mluvení a žvýkání, ztráta chuti a neposledně také psychickou frustraci ze snímatelné náhrady a bezzubých úst.
Celková šroubovaná pryskyřičná náhrada na implantátech, někdy také nazývaná jako Brånemarkův [brenemarkův] most je výborným řešením takové situace. Při zavedení 5-6 implantátů lze nahradit celý zubní oblouk i chybějící dásňový výběžek a současně dosáhnout velmi dobrého estetického výsledku. Zavedením implantátů v bradovém úseku se lze ve většině případů též vyhnout rozsáhlým augmentacím kosti. Ošetření pevnou zubní náhradou lze tak dosáhnout i tehdy, kdy došlo k výraznějšímu úbytku kosti v postranních úsecích čelisti. Cena tohoto řešení je také výrazně nižší, než tomu bývá u keramických náhrad.

Zubní chirurgie

Zubní chirurgie ,stomatochirurgie (dentoalveolární chirurgie ).

Na našem specializovaném se zabýváme téměř všemi obory zubní chirurgie. Ta je, stejně jako další obory, nedílnou částí moderní stomatologie a v dnešní době již také vysoce specializovaným odvětvím.
Do oboru zubní chirurgie spadá nejen vytažení zubů moudrosti, ale také extrakce z ortodontických důvodů, dále odstranění cyst, novotvarů, resekce , excize, či operativní zákroky měkkých tkání a parodontu. Provádíme také autotransplantace zubů po konzultaci s ortodontistou. Poradíme si však i s akutními obtíženi či bolestí či jinými chirurgickými zákroky bez jakékoliv čekací lhůty ihned.
Moderní stomatochirurgie se na trhání zubů stále více specializuje a díky tomu je vlastní zákrok rychlejší, bezbolestnější a hojení po zákroku příznivější. Velmi často se dnes trhání zubů omezuje na zuby moudrosti, na trhání zubů z ortodontických důvodů nebo po úrazu. Paradentóza je bohužel také ještě stále zodpovědná za množství zubů, které končí trháním.Trhání zubů se provádí v důkladném místním umrtvení. Ránu po vytaženém zubu vyplňujeme a kryjeme speciálním kolagenním materiálem pro rychlejší a kvalitnější hojení. Okraje rány adaptujeme pomocí vstřebatelných stehů, tak aby nebyly zbytečně drážděny. Vlastnímu zákroku předchází důkladná premedikace léky proti bolesti a otoku. Mnoho zákroků kryjeme z preventivních důvodů antibiotiky. Máte-li tedy strach z tahání zubů, neváhejte a s důvěrou se na nás obraťte.

Endodoncie

Ošetření zubních kanálků

V případě, že kaz je již velmi hluboký a došlo k infekci kořenového systému zubu, je potřeba infikované kanálky opracovat, vydezinfikovat a pečlivě vyplnit. Pro zajištění sterility během ošetření kořenových kanálků (které může být v závislosti na počtu a zakřivení kořenových kanálků časově náročné) slouží izolační pomůcka, tzv. kofferdam. Ten slouží také jako ochrana úst před dezinfekčním výplachem. Po opracování a dezinfekci kořenových kanálků se kanálky trojrozměrně hermeticky zaplní. Přesnost ošetření zaručuje elektronický měřicí přístroj, tzv. apexlokátor, a strojová endodoncie. Celé ošetření je dokumentováno rentgenovými snímky.

Ošetření zubního kazu – bílé výplně.
Pro ošetření zubního kazu používáme v závislosti na rozsahu kazu výhradně bílé (fotokompozitní) pryskyřice. Maximální estetika a trvanlivost výplni je zaručena díky aplikaci izolační pomůcky – kofferdamu, který kompletně izoluje ošetřovaný zub od zbytku dutiny ústní, slin a umožní nám tak věnovat potřebné množství času pečlivému odstranění kazu a modelaci výplně. Pro klienta je výhoda v tom, že díky kofferdamu se do úst nedostane chladící tekutina ani zbytky původních výplní nebo kazu. Celé ošetření je dokumentováno fotografiemi z intraorální kamer, které slouží pro kontrolu nám, ale i Vám (při velkém zvětšení Vám ukážeme, že pečlivě zhotovená fotokompozitní výplň je k nerozeznání). Stejný postup je možný také při výměně starých amalgamových nebo nevyhovujících výplní. Výsledkem je vysoce estetická bílá výplň, která nahrazuje ztracenou zubní tkáň. Trvanlivost těchto výplní je při dodržení pracovního postupu a použití kvalitních materiálů velmi dobrá.
Protetika.
Kvalitní náhrady jsou předpokladem pro dlouhodobé používání a estetický vzhled.Náhrada chybějícího či destruovaného zubu pomocí korunek ,můstků a snímatelných náhrad.Celokeramické korunky –můstky: jsou vyráběny z velmi tvrdé keramiky, která vyžaduje minimální preparaci, je velmi estetická a neobsahuje žádný kov. Použití je možné u všech zubů.Metalokeramické korunky – můstky : tyto korunky jsou estetické, neobarvují dásně, použití je také možné u všech zubů.